پشه ها روزها کجا می رن؟

پشه‌ها دارای ویژگی‌های بسیار جالبی هستند و در برخی از موارد به نظر نمی‌رسد که دنیای این موجودات کوچک به این اندازه بزرگ باشد. یک پشه بالغ می‌تواند برای پنج ماه زندگی کند و البته برای اینکه به سن بلوغ برسد باید چند ماهی صبر کنند. همچنین تخم‌های این حشره می‌توانند تا چندین سال در هوای سرد باقی بمانند. یک پشه بالغ می‌تواند وزنی به اندازه تنها ۲ میلی گرم داشته باشد.
یکی از کار‌های پشه‌ها که مارا بسیار اذیت می‌کند مکیدن خون است، اما آیا می‌دانید که یک پشه تنها پنج میلینیوم از یک لیتر خون شما را در هر وعده می‌مکد؟

اما مهمترین دلیلی که ما از پشه‌ها متنفر هستیم شاید صدای مزاحم بال زدن آن‌ها باشد که بیشتر شب‌ها خواب را از چشمان ما می‌گیرد. این موجودات ریز می‌توانند بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ بار در ثانیه بال‌های خود را تکان دهند. اما صدای بال زدن پشه ها در زندگی آنها نقش بسیار مهمی دارد. پشه‌های نر با گوش کردن به صدای بال‌های پشه‌های ماده آن‌ها را انتخاب می‌کنند حتی آن‌ها این توانایی را دارند تا گونه جفت خود را از زیر و بم صدای بال‌های آن‌ها تشخیص دهند.

یک پشه با توجه به اینکه در ثانیه ۳۰۰ تا ۶۰۰ بار بال می‌زند می‌تواند مسافت یک کیلومتری را در دو یا سه ساعت طی کند. بیشتر پشه‌ها زیاد از محل زندگیشان دور نمی‌شوند، اما برخی از گونه‌ها در طول عمرشان بیش از ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر مسافرت می‌کنند.

پشه‌ها می‌توانند بوی دی اکسید کربنی که شما تنفس می‌کنید را از فاصله ۲۰ تا ۳۰ متری تشخیص دهند. برخی از افراد بیشتر پشه‌ها را به خودشان جذب می‌کنند و دلیل این امر تا به حال مشخص نشده، اما به نظر می‌رسد به علت مواد شیمیایی باشد که بر روی پوست ترشح می‌شود.

محققان در یک تحقیق به این نتیجه رسیدند که اگر در هر دقیقه ۹ هزار پشه انسان را نیش بزند. بدن انسان نیمی از خونش را در دو ساعت از دست می‌دهد.

پشه‌ها روز‌ها کجا می‌روند؟
این سوال حتما برای شما هم همواره مطرح بوده که پشه‌ها صبح‌ها کجا می‌روند که شب‌ها فقط دست به اذیت و بیدار کردن آدم از خواب می‌زنند!

پشه‌ها و سوسک‌ها جزو منفورترین موجودات بر روی زمین محسوب می‌شوند؛ اما مزاحمت پشه‌ها برای انسان بسیار بیشتر از سوسک‌ها است، چرا که این حشرات کوچک، از زمانی که توانایی پرواز کردن پیدا می‌کنند، تنها بدنبال نیش زدن و مکیدن خون انسان هستند. حقیقت این است که شانس گزیده شدن توسط پشه در تاریکی شب، بسیار بیشتر از روز است؛ بنابراین پشه‌ها ترجیح می‌دهند که در طول روز «بخوابند».

از سوی دیگر، فعالیت در طول روز و در گرمای هوا می‌تواند برای این حشره کوچک، مرگبار باشد؛ از همین رو پشه‌ها ترجیح می‌دهند که بعد از غروب خورشید و در خنکی و تاریکی هوا فعالیت خود را آغاز کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *